Jak odtłuścić wątrobę? Kompleksowy poradnik

Otłuszczenie wątroby bywa następstwem niewłaściwych nawyków, które możesz w prosty sposób wyeliminować, by przywrócić optymalną kondycję tego narządu. Dieta i ruch – to najczęściej powtarzające się wskazówki, by wesprzeć funkcjonowanie wątroby. Ale jak właściwie powinno to wyglądać? Co jeść, czego unikać i jak ćwiczyć? Dowiedz się, jak szybko odtłuścić wątrobę.

Na tle żółtej ściany stoi mężczyzna w zielonej obcisłej koszulce i ciemnych dżinsach, trzymając się za brzuch, zastanawia się, jak odtłuścić wątrobę.

Dlaczego Twoja wątroba potrzebuje wsparcia?

Twoja wątroba codziennie wykonuje szereg zadań, dzięki którym czujesz się dobrze, a Twój organizm działa jak dobrze naoliwiona maszyna. Ten narząd przetwarza składniki odżywcze, takie jak węglowodany, tłuszcze i białka. Magazynuje witaminy i składniki mineralne, a także neutralizuje toksyny. Wątroba wspiera również układ odpornościowy – pomaga neutralizować chorobotwórcze drobnoustroje.

Mimo jej zdolności do regeneracji1 nieodpowiednia dieta, brak aktywności czy używki mogą nadmiernie ją obciążyć. Utrzymanie wątroby w dobrej kondycji jest zatem fundamentem zdrowia i dobrego samopoczucia.

Co to znaczy, że wątroba jest otłuszczona i dlaczego warto działać?

O otłuszczonej wątrobie mówimy wówczas, gdy w hepatocytach – komórkach wątrobowych – gromadzą się drobne krople tłuszczu. Może to być następstwem zaburzeń w metabolizmie lipidów, często związanych z nieodpowiednimi nawykami żywieniowymi lub szkodliwym wpływem toksyn. Taki stan stanowi sygnał, że warto wprowadzić zmiany w stylu życia, aby ułatwić wątrobie jej codzienną pracę2.

Otłuszczona wątroba – od czego zacząć, by zredukować problem?

Gołym okiem nie możesz sprawdzić, w jakim stanie jest Twoja wątroba i czy to czas, w którym należy podjąć pewne kroki. Aby to ocenić, możesz wykonać badanie wątroby, np. enzymów wątrobowych (próby wątrobowe z krwi) lub USG2.

Jeśli jednak podejrzewasz, że Twoje codzienne nawyki mogą negatywnie wpływać na ten narząd, modyfikacje stylu życia możesz wprowadzić natychmiast. Również w celu utrzymania zdrowia wątroby. Najważniejsza jest zbilansowana dieta przyjazna dla wątroby i aktywność fizyczna.

Dieta odtłuszczająca wątrobę – co jeść, a czego unikać?

Odpowiednio dobrana dieta odtłuszczająca wątrobę jest jednym z fundamentów wspierania tego narządu. Aby zmniejszyć ilość nagromadzonego tłuszczu, zwróć uwagę na kilka zasad żywienia.

Regularność posiłków

Jedz regularnie, aby utrzymać stabilny poziom energii i uniknąć podjadania, a ostatni zaplanowany posiłek zjedz na co najmniej 3 godziny przed snem. Jedz w spokoju, staraj się nie rozpraszać telefonem czy telewizją i skończ, zanim poczujesz pełną sytość.

Co powinno znaleźć się na talerzu i w jakiej postaci?

Dieta na stłuszczenie wątroby to nie tylko wybór odpowiednich produktów, ale także sposób przygotowywania dań. Wybieraj zdrowe metody gotowania, takie jak:

  • gotowanie na parze,
  • duszenie,
  • pieczenie.

Do każdego posiłku włączaj różnorodne, kolorowe warzywa lub owoce – minimum 400 g dziennie, z czego warzywa powinny dominować. Są bogate w witaminy, składniki mineralne oraz błonnik i zawierają mniejszą ilość cukrów prostych, w porównaniu do owoców.

Głównym źródłem węglowodanów powinny być pełnoziarniste produkty zbożowe. Wybieraj produkty bogate w dobrej jakości białko, takie jak:

  • ryby,
  • chude mięso,
  • rośliny strączkowe,
  • produkty mleczne o obniżonej zawartości tłuszczu,
  • jaja.

Pij minimum 2 litry płynów dziennie, najlepiej czystej wody i unikaj napojów dosładzanych.

Dieta na stłuszczenie wątroby – czego unikać?

Ogranicz smażenie i spożycie czerwonego mięsa oraz produktów przetworzonych. Tłuszcze zwierzęce zastępuj zdrowymi olejami roślinnymi, np. oliwą, pamiętając o umiarze. Unikaj nadmiernego spożywania soli, fast foodów, słonych i słodkich przekąsek, produktów cukierniczych oraz dań instant.

Odtłuszczanie wątroby poprzez ruch – na jakie ćwiczenia postawić?

Regularna aktywność fizyczna to jeden z najskuteczniejszych sposobów wspierania procesu odtłuszczania wątroby. Ruch przyczynia się do redukcji nagromadzonego tłuszczu w komórkach wątroby oraz poprawia ogólną kondycję organizmu. Pomaga m.in. w poprawie wrażliwości na insulinę oraz wspiera utratę zbędnych kilogramów.

Rekomendowaną formą aktywności fizycznej na odtłuszczanie wątroby ćwiczenia aerobowe, takie jak:

  • spacery,
  • jazda na rowerze,
  • bieganie,
  • pływanie.

Wystarczy, że poświęcisz około 20-45 minut na umiarkowaną aktywność (np. szybki marsz, jazda na rowerze) lub 10-20 minut na treningi o wysokiej intensywności (np. bieganie) dziennie. Pamiętaj, że każdy organizm reaguje inaczej na wysiłek, dlatego warto opracować indywidualny plan ćwiczeń – najlepiej we współpracy ze specjalistą4.

Suplementacja na wsparcie wątroby – co wybrać?

Dieta i ruch to podstawy, o które warto zadbać, by utrzymać zdrową wątrobę. Dodatkowo pomóc może odpowiednio dobrana suplementacja.

Przy wyborze suplementu diety, najważniejsze jest przeanalizowanie zawartych w preparacie składników aktywnych. Zwróć uwagę na zawartość choliny, która przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu tłuszczów5. Pomóc mogą również ekstrakty roślinne, takie jak:

  • ekstrakt z liści karczocha – wspiera procesy detoksykacyjne6 i przyczynia się do utrzymania prawidłowej masy ciała7,
  • ekstrakt z liści ostrokrzewu paragwajskiego – wspomaga metabolizm lipidów8 i kontrolę wagi9,
  • ekstrakt z kłącza ostryżu długiego – pomaga zapobiec gromadzeniu się tłuszczów i ułatwia ich usuwanie przez wątrobę10.

Jak długo trwa odtłuszczanie wątroby?

Otłuszczenie wątroby nie pojawia się po jednym tłustym posiłku – to proces, który bywa wynikiem powtarzających się, niewłaściwych nawyków. Jak długo trwa odtłuszczanie wątroby? Odwrócenie tego procesu może zająć kilka tygodni2. Ważne jest, aby zachować konsekwencję w działaniach i wyeliminować czynniki, które wpłynęły na gromadzenie się tłuszczu (niewłaściwa dieta, używki). Pamiętaj, żeby dbać o kondycję wątroby na co dzień. Dzięki temu dłużej utrzymasz ją w zdrowiu.

Przypisy:
  1. 1

    Juszczyk J., Wątroba – gdzie się znajduje, budowa, funkcje, Medycyna Praktyczna: https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/watroba/50948,watroba-gdzie-sie-znajduje-budowa-funkcje [Dostęp online: 14.03.2025]

  2. 2

    Wiercińska M., Stłuszczenie wątroby – objawy, przyczyny, leczenie, Medycyna Praktyczna: https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/watroba/326342,stluszczenie-watroby-objawy-przyczyny-leczenie [Dostęp online: 14.03.2025]

  3. 3

    Taraszewska A.M i in., Żywienie w chorobie stłuszczeniowej wątroby, Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, s. 34-36, Warszawa 2022: https://ncez.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2022/11/4.-Zywienie-w-chorobie-stluszczeniowej.pdf

  4. 4

    Mach T. Niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby w: Interna Szczeklika 2016, Medycyna Praktyczna. Kraków; 2016; https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.7.11.

  5. 5

    Cholina przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu tłuszczów.

  6. 6

    Ekstrakt z liści karczocha wspiera procesy detoksykacji.

  7. 7

    Ekstrakt z liści karczocha przyczynia się do utrzymania właściwej masy ciała.

  8. 8

    Ekstrakt z liści ostrokrzewu paragwajskiego przyczynia się do utrzymania prawidłowej masy ciała.

  9. 9

    Ekstrakt z liści ostrokrzewu paragwajskiego sprzyja rozpadowi lipidów.

  10. 10

    Ekstrakt z kłącza ostryżu długiego wspiera w zapobieganiu gromadzenia się tłuszczów i ułatwia ich usuwanie przez wątrobę.

Hepatil
Redakcja Hepatil

Może Cię zainteresować

Jak odtłuścić wątrobę? Kompleksowy poradnik

Wątroba - budowa i funkcje wątroby, po której stronie leży i co jej szkodzi

Wątroba, jako centralny element układu metabolicznego, pełni funkcję naturalnego „filtra”, odpowiadając za detoksykację krwi i uczestnicząc w wielu procesach metabolicznych
Czytaj
Jakie tabletki na wątrobę? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Jakie tabletki na wątrobę? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Zastanawiasz się, jak – spośród tak wielu dostępnych preparatów – wybrać odpowiedni suplement diety? Jakie tabletki na wątrobę się sprawdzą oraz na co zwrócić uwagę podczas dokonywania zakupu?

Czytaj
Oczyszczanie wątroby – czy warto stosować detoks?

Oczyszczanie wątroby – czy warto stosować detoks?

Wątroba na co dzień oczyszcza się sama, jednak jej praca może być utrudniona w sytuacji, gdy jest długotrwale narażona na niekorzystne czynniki1. Dowiedz się, jakie są sposoby na oczyszczanie wątroby z toksyn. Sprawdź, co oczyszcza wątrobę i kiedy warto stosować detoks.

Czytaj